+90 212 220 37 57 - 0533 063 22 51

Sosyal Medyada Biz}

Mitsubishi AC Servolar

MELSERVO-J4

servo 1

Yalnızca en hızlı değil en güvenli ve en çevre dostu servo.

MELSERVO; insan (kullanıcı dostu ve güvenlik fonksiyonları), makine (yüksek performans) ve çevrenin (enerji tasarrufu) uyumu kavramına dayanan yeni servo sürücüleri tanıtıyor.

MELSERVO MR-J4 serisi servo sürücüler ve ilişkili Mitsubishi Electric pozisyonlama üniteleri, basit hareket modülleri ve yüksek sınıf hareket kontrol sistemleri, makine üreticileri ve son kullanıcıların üretim güvenliğini ve verimliliğini artırmalarını sağlar.

MR-J4 sürücü serisi geleceğin otomasyon ihtiyaçları için geliştirilmiştir. Mitsubishi Electric, mekanik ve elektronik sistemlerin uyumlu şekilde birlikte çalıştırılmalarına ilişkin zaman alan ve ayrıntılar içeren işlemleri en aza indirmek için çok sayıda yenilikçi ve kullanıcı dostu fonksiyona yer vermiştir.

Standart olarak gelen mutlak enkoder 22 bit çözünürlüğe sahiptir. Bu ilerleme başına 4 milyondan fazla darbeye karşılık gelir. Sonuç, mükemmel gerçek çalışma özellikleri ve modern yüksek seviye makine performans gereksinimlerini fazlasıyla karşılayan maksimum pozisyonlama hassasiyeti ve işleme hızıdır.

Herkes İçin Motor Çözümleri;

En modern sıs sarım teknikleri ve en son teknolojiyi sunan Mitsubishi Electric servo motorlar pazardaki en kompakt ürünler arasında yer almaktadır.

MR-J4 serisi servo sürücüler, standart olarak rotary servo motorlar, Lineer servo motorlar ve doğrudan tahrikli motorları çalıştırırlar.

Motorlar 50W – 22kW arası bir dizi seçenek içeren, boru milli ve doğrudan tahrikli motorlar gibi özel motorlar da dahil olmak üzere farklı uygulama ihtiyaçlarına uygun farklı tasarımlarda sunulmaktadır.

Tüm Mitsubishi Electrik servo motorlar bütünleşik ABS enkoderlere sahiptir. Ek başlangıca dönme rutinleri, limit switchleri veya başka sensörler gerekli değildir.

Ek olarak Mitsubishi Electric’nin düşük, ultra düşük ve orta atalet tasarımları kullanıcıların uygulamaları için en iyi motor özelliklerini seçmesine izin verir.

İLERİ ÖZELLİKLER

Arttırılmış Motor Hızları;

MR-J4 motorlar 6.000 rpm’e kadar hızları yüksek tork ile birleştirerek pazar liderliğini elinde bulundurmaktadır. Bu tasarımcıların zorlu performans kriterlerini karşılamak için gereksinim duydukları motorları seçebilmelerini kolaylaştırır.

Arttırılmış Encoder Çözünürlüğü;

Tüm MR-J4 enkoderler 22bit, ürünlerdir ve tur başına 4.194,304 pulse gibi endüstri lideri değerler sunarlar. Bu yüksek çözünürlük mekanik titreşimleri tespit etmeye ve bastırmaya olanak tanır. Kalıcı mutlak enkoder sistemi, zaman alan sıfır noktası kalibrasyon rutinleri ihtiyacını ortadan kaldıracak şekilde yedek bir pile sahiptir.

Geliştirilmiş Motor IP Değerleri;

Tüm MR-J4 motorlar standart olarak IP65 sınıfındadır.(tüm 400v motorlar IP67 sınıfındadır.) Bu, MR-J4 sistemlerinin ağır endüstriyel ortamlarda kullanılabileceği anlamına gelir.

Artan Güvenlik Seviyesi;

Opsiyonel olarak, HG-KR , HG-JR ve HG-SR motorları, işlevsel safety enkoderleri ile sağlanabilir ve safety fonksiyonları, Kategori 4PL e, SIL 3 ile uyumludur.

 

Öne Çıkan Özellikler
 • Daha uygun maliyet, daha gelişmiş enerji verimliliği ile kabin alan kullanımı için tek, çift ve üç eksenli sürücüler
 • Tek bir ünite ile rotary motorların, lineer motorların ve doğrudan tahrik motorlarının çalıştırılabilmesi
 • Sürekli güvenlik – EN 61800-5-2’ye uygun STO (Safe Torque Off) ve SS1 (Safe Stop 1). SS2/SOS/SLS/SBC ve SSM seçenekleri bulunmaktadır
 • Üçüncü taraf hareket sistemleri ile açık bağlantı için Çoklu Ağ Arabirimine sahip MR-J4-TM (EtherCAT, Profinet, Ethernet/IP)
Esnek motor seçimi

İşlevsellik ve esnekliğe ilişkin diğer bir vurgu da MR-J4 sürücüye farklı motorlar bağlanabilmesi olanağıdır. Servo sürücü, rahatlıkla ve kolayca rotary motorlar, lineer motorlar ve ayrıca doğrudan tahrikli motorlar ile kullanılabilir.

Kullanıcı dostu yazılım

MR Configurator2 programlama aracı, kullanışlı bir şekilde devreye alma ve teşhis işlemleri yapılmasına olanak sağlar. Kalibrasyon, izleme, teşhis, parametrelerin okunması, yazılması ve test işlemleri standart bir PC üzerinde kolayca yapılabilir. MR Configurator2 kararlı bir makine sistemi, optimum kontrol ve kısa ayar süreleri sağlar.

MELSERVO

Mitsubishi Electric MR-J4 Servo güçlendirici sistemleri ultra hızlı pozisyonlama ile son derece dinamik tepki verme özelliklerini birleştir.

 • Yüksek performanslı CPU
 • 5 rezonans frekansına kadar rezonans dengeleme için adaptif titreşim bastırma kontrol fonksiyonu
 • Hareket aşımının dengelenmesi için gelişmiş titreşim sönümleme kontrolü
 • Kontrol beslemesinin ayrı beslenebilmesi
 • Yüksek yanıt verebilirlik
 • Tek tuşla ayarlama
 • Servo-lock titreşimsizlik fonksiyonu
 • PC bağlamak için USB portları (MR-JE-A ve MR-J4-A’da ilave RS422 portu)
 • Otomatik motor tanıma
 • Network yetenekleri
 • CE , UL ve cUL dahil global endüstriyel standartlara uyum
 • Entegre güvenlik fonksiyonları

MR-J4-B ( SSCNETIII/H Veriyolu tipi);

MR-J4-B serisi ürünler Mitsubishi Electric Motion Kontrol ve pozisyonlama kontrol sistemlerine bağlantıyı destekler. Güçlendirici sistemleri bu kontrolörlere yüksek hassasiyetli senkronizasyon ve gelişmiş enterpolasyon sağlayan, yüksek hızlı motion kontrolü sağlayan SSCNETIII/H ile bağlanır. 0,22 ms’lik minimum döngü süresinin getirdiği hızlı veri alışverişi sayesinde toplam program döngüsü kısalmış, servo tepkileri hızlanmıştır. bu tak çalıştır ağ haberleşme sistemini kurmak daha kolay yapılamazdı; eksen adresini seçmeniz ve kablolama hatalarını imkansız hale getiren önceden yapılandırılmış fiberoptik veri kablosunu bağlamanız yeterlidir.

Öne Çıkan Özellikler;

 • Tak çalıştır SSCNETIII/H ağ haberleşmesi
 • Motor freni doğrudan güçlendirici tarafından kontrol edilebilir
 • Slave olarak çalışacak güçlendiriciler için enkoder simülasyon çıkışları
 • Daha üstün kontrol ünitesi tarafından gerçekleştirilen veri yöntemiyle hızlı ve basit güçlendirici değişimi
 • Mutlak pozisyon algılama sistemi sayesinde güç verme sırasında otomatik pozisyon algılama ( çok turlu mutlak pozisyon koruma opsiyonel yedek pille gerçekleştirilebilir)
 • EN IEC 61800-s-2 uyumlu güvenlik fonksiyonları: Opsiyonel MR-D30 safety kartı ve MR-J4-B-RJ servo güçlendirici ile ”Güvenli tork kapalı” (STO) ve ”Güvenli durdurma” (SS1), ”Güvenli hız sınırlaması”(SLS), ”Güvenli hız izleme”(SSM)

MR-J4-TM (Açık Ağ Çözümü);

MR-J4-TM; MR-J4 serisi servo sistemlerin endüstri lideri performansını, özelliklerini ve güvenilirliğini EtherCAT, EtherNet/IP ve PROFINET gibi farklı açık ağ arabirimleri ile birleştirir. KOntrol sistemi müşteri tarafından belirlenmiş olsa bile, sistem üreticileri Mitsubishi Electiric servo teknolojisini kullanabilir ve son derece kompakt, güçlü teknolojiden yararlanabilir. Bu teknoloji, bir makinenin çeşitli Ethernet sistemleri ile kullanımına hızla ve kolayca uyarlanmasını sağlar ve buna bağlı olarak farklı tipte kontrol sistemleri ve ağ teknolojileri ile dünya geneli kullanıma uygun hale getirilmiştir.

 

 

 

 

 

MELSERVO-JE

servo 2

MR-JE ürün ailesi, tek dokunuşla auto-tuning, titreşim bastırma ve makine teşhis işlevselliği gibi gelişmiş fonksiyonlardan yararlanır. Bu özelliklerin tümü kullanıcı dostu bir servo çözümü olarak bir araya getirildi.

 

SSCNETIII/H ile Yüksek Sistem Performansı

MR-JE-B, yüksek senkronizasyon performansı ve daha az kablolama ile hızlı yanıt ve çok eksenli bir sistem sunan SSCNETIII/H optik servo sistem kontrolör ağı ile uyumludur. Buna ek olarak, MR-JE-B servo güçlendiricilerle mutlak pozisyon algılama sistemleri kolayca yapılandırılabilir.

Hassas Pozisyonlama

Servo motorlar, yüksek hassasiyette pozisyonlama ve düzgün dönüş sağlayacak şekilde 131072 darbe/tur (17 bit) artımlı encoderler ile donatılmıştır.

Motor kutup sayısı ve yuvaların sayısı kombinasyonunu optimize edilerek, iletim sırasında tork dalgalanması önceki seri ile karşılaştığında 1/4 oranında azaltılmıştır. Makinenin düzgün sabit hızda çalışması sağlanmış olur.

MR-JE serisi ileri tahrik kontrol sistemi ihtiyaçlarını karşılar.

Maksimum 4 Mpps’lik komut darbe frekansı;

MR-JE-A, düzgün çalışmasını sağlayan 4 Mpps’lik  maksimum komut darbe frekansı ile uyumlu genel amaçlı bir arabirime sahiptir.

Etkili, Düşük Frekanslı Titreşim Sönümleme;

üç ateletli sistemi destekleyen titreşim sönümleme algoritması sayesinde iki tür düşük frekanslı titreşim aynı anda sönümlendirilir. Bu fonksiyon, bir kolun ucundaki titreşimleri sönümlemede ve makine kontrol fonksiyonunda arta kalan titreşimleri azaltmada etkilidir. Ayar MR Configurator2 üzerinden gerçekleştirilir.

Anlık Güç Kesintisine Yüksek Tolerans;

Ana devre kondansatör kapasitesinin önceki modele göre %20 arttırılması ile makine kesinti sürelerini azaltacak ve verimliliği arttıracak şekilde ani güç kesintilerine karşı tolerans arttırılmıştır. Ana devre güç kaynağında ani güç kesintisi tespit edildiğinde torkun kısıtlanması ile düşük gerilim alarm olasılığı azaltılmıştır.

Kolay Devreye Alma;

Standart bir kişisel bilgisayar üzerinde MR Configurator2 ile ayar, izleme, teşhis, parametrelerin okunması/yazılması ve test işlemleri kolayca yapılabilir. Bu devreye alma destek aracı, ayar ve teşhis işlemlerinin hızlı ve kolay olmasını sağlamanın yanı sıra güçlü grafiksel makine analiz ve simülasyon fonksiyonlarını da içerir. Sonuç kararlı bir makine sistemi, optimum kontrol ve kısa devreye alma süresidir.

Hareket Ağı Bağlantısı;

MR-JE serisi servo güçlendiriciler SSCNETIII/H arabirim(MR-JE-B modelleri) ile sunulurlar ve hedef saptama, elektirikli kam ve senkron kontrol dahil çeşitli hareket komutlarını etkinleştirecek şekilde basit hareket modülleri ile birlikte kullanılabilirler.

Sistem başına 16’ya kadar servo güçlendirici ekseni bağlanarak kolayca çok eksenli bir sistem yapılandırılabilir. SSCNETIII/H’nin deterministik ve eşzamanlı senkronizasyon gibi teknik avantajları ile paketleme ve gıda işleme makineleri gibi makineler gerçekleştirilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

MELSERVO-J3

servo 3

Daha yüksek performans, artan işlevsellik ve aynı zamanda kullanım kolaylığı.

Rotary motor kapasitesi 50 W - 55 kW aralığındadır. Lineer servo motorlar ve doğrudan tahrikli motorlar da mevcuttur.

 

MR-J3, en modern teknolojinin ve kolay kullanım özelliğinin avantajlarını kompakt bir tasarım içinde sunuyor. Gelişmiş titreşim önleme gibi geliştirilen fonksiyonlar ya da iyileştirilen gerçek zamanlı Autotuning özelliği, en yüksek hassasiyet seviyesinde çalışma, daha kısa pozisyonlama süresi ve kolayca işletime alma gibi olanaklar sunmaktadır. Bu güçlendiriciler MR-J2-Super Serisine göre % 40 daha incedir.

MR-J3 serisinin üç farklı sürümü mevcuttur:MR-J3-A tipindeki cihazlar, klasik kontrol düzeneğiyle çalışan tahrik sistemleri için uygundur ve hız, tork ve pozisyonu ayarlamak amacıyla tasarlanmışlardır. MR-J3-A servo yükselteçler, EthercAT seçeneği ile de temin edilebilir. MRJ3-B modeli ise özel olarak çok eksenli karmaşık hareket dizileri için geliştirilmiş ve otomasyon sistemlerinde kullanılmak üzere optimize edilmiştir. Ayrıca, yerleşik konumlandırmalı bir servo yükselteç (MR-J3-T) de mevcuttur.

Ünitelerin Mitsubishi Electric üretimi hareket kontrol sistemlerine ve pozisyon kontrol sistemlerine bağlanması, Tak ve Çalıştır özelliği aracılığıyla ve sadece 0,44 milisaniyelik bir çevrim süresine sahip hızlı optik SSCNET III ağıyla gerçekleştirilir. MR-J3 modellerinin güç değerleri 50 Watt ila 55 kW arasındadır ve yavaş yavaş daha güçlü cihazların da eklenmesiyle serinin kapasitesi artırılmaktadır.

 
Özellikler

 • Hızlı kontrol üniteleri sayesinde çok kısa pozisyonlama süreleri; ortalama hız frekans cevabı 2100 Hz
 • Yüksek encoder çözünürlüğü (18 Bit 262144 P/rev)  sayesinde en yüksek devir stabilitesi
 • Gelişmiş titreşim önleme tekniği sayesinde makine ihtiyaçlarına en iyi şekilde uyum sağlanır
 • Autotuning sayesinde çok kısa işletime alma süreci
 • Optimum fiyat/performans oranı
 • Standart ekipman olarak mutlak encoder
 • Otomatik motor tanıma özelliği ve Tak ve Çalıştır teknolojisi sayesinde minimum kablo bağlantı işçiliği
 • Uluslararası standartlara uygunluk

MR-J3-A(Standart / Modbus* RTU tipi);

MR-J4-A serisi, konvansiyonel kontrol sistemleri kullanan servo uygulamalar için idealdir. Servo güçlendiriciler iki analog girişe ve dahili uygulama fonksiyonlarını etkinleştirmek için çok sayıda dijital girişe sahiptir.(örneğin darbe katarı ile pozisyonlama gibi)Dijital darbe katarı metodunun kullanımı sıcaklık dalgalanmarından kaynaklanan ofset kaymaları ve sistem duruyorken karşılaşılan sürüklenme gibi analog kontrolün yapısal sorunlarını ortadan kaldırır.

MR-J4-A Serisi tork, hız veya pozisyon kontrolü modunda kullanılabilir.

Ayrıca, MR-J4-A-RJ’de dahili pozisyonama fonksiyonu. Basit pozisyonlama görevleri doğrudan servo güçlendiricide gerçekleştirilebilir, daha üst düzey bir pozisyon kontrolörü  değildir. Pozisyonlama görevlerini Modbus* RTU üzerinden kontrol etmek de mümkündür.

 

 

 

25 Aralık 2017
11.533 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN